Zioła

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) – gatunek byliny należący do rodziny selerowatych. Nazwy ludowe: lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele, mleczeń. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju lubczyk. Pochodzi z Afganistanu i Iranu, rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza obszarem swojego rodzimego występowania. Jest uprawiany w wielu rejonach świata (również w Polsce), czasami (rzadko) dziczejący.

Szałwia

Szałwia (Salvia L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego ponad 900 gatunków i jest to najliczniejszy w gatunki rodzaj rodziny jasnotowatych. Gatunki z tego rodzaju występują w stanie dzikim na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem obszarów o klimacie polarnym i tropikalnym. Gatunkiem typowym jest Salvia officinalis L.. Łacińska nazwa rodzaju pochodzi od słowa salvus oznaczającego ocalony, nietknięty, żywy – niektóre gatunki szałwii mają bowiem własności lecznicze i od dawna używane były w lecznictwie. Niektóre gatunki są uprawiane.

Lebiodka majeranek, majeranek ogrodowy (Origanum majorana L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl.). Inne nazwy zwyczajowe: majoran, mariolka. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie dziko tylko na Cyprze i w Turcji. Jest natomiast uprawiany w wielu rejonach świata.

Oregano

Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), zwana popularnie oregano – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji[2]. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Inna nazwa: dziki majeranek

Werbena Cytrynowa

Lippia trójlistna, zwana również werbeną cytrynową, co po łacinie oznacza „liściastą gałąź”, jest popularną przyprawą dodawaną w Europie do herbat, napojów owocowych i deserów. Jej zastosowanie kulinarne nie jest szerokie – odświeża jedynie posmak zimnych dań, pierwotnie była natomiast stosowana jako perfumy.

Bazylia Tajska

Horapha (taj. โหระพา horapha; wiet. húng quế; ang. Thai basil, bazylia tajska) - jeden z kultywarów bazylii (Ocimum basilicum), o anyżkowym aromacie, stosowany jako przyprawa w kuchni tajskiej i wietnamskiej. Stanowi częsty dodatek tajskiego czerwonego i zielonego curry. W Wietnamie surowe liście podaje się jako dodatek do zupy phở.

Bazylia Czerwona

Bazylia (Ocimum L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Liczy ok. 35 gatunków, rosnących dziko głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji. Gatunkiem typowym jest bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.)

Macierzanka tymianek (Thymus vulgaris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Zwyczajowo nazywany jest też tymiankiem pospolitym, tymiankiem właściwym, tymianem. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, obecnie rośnie dziko w Maroku, Grecji, Turcji, Włoszech i Hiszpanii[2]. Jest uprawiany w wielu regionach świata.

Kolendra (Coriandrum L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny selerowatych. Liczy 2 gatunki, pochodzące prawdopodobnie z zachodnich części obszaru śródziemnomorskiego. Gatunkiem typowym jest Coriandrum sativum L.

Bazylia (Ocimum L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Liczy ok. 35 gatunków, rosnących dziko głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Azji[2]. Gatunkiem typowym jest bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.)

Mięta (Mentha L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl.). Należy do niego ponad 30 gatunków i mieszańców[2]. Występują głównie w Europie, Azji i Afryce[2]. Gatunkiem typowym jest mięta zielona (Mentha spicata L.)

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – gatunek krzewu, należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae Lindl.). Występuje w stanie dzikim w rejonie Morza Śródziemnego: Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, Algieria, Maroko, Tunezja, Cypr, Turcja, dawna Jugosławia, Grecja, Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania[2]. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Melisa (Melissa L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jasnotowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należą do niego 3 gatunki występujące w Europie i środkowej Azji[2]. W Polsce uprawia się melisę lekarską. Łacińska nazwa rodzaju (Melissa) pochodzi od greckiego określenia pszczoły (gr. μέλισσα, mélissa)[3] – rośliny tego rodzaju wydzielają bowiem dużo nektaru i są licznie odwiedzane przez pszczoły.